garzonka Bratislava

small is beautiful…

rozmer: 22,5m2 | dizajn: Martin Hreščák , Zuzana Gabrišová | rok: 2011 | foto: Pekné bývanie

Naša bielo-zelená realizácia je kompletnou rekonštrukciou garsónky, ktorá mala ďalej slúžiť ako trvalé bývanie. Byt je metrážou miniatúrny, orientovaný do vnútorného dvora, ale v exkluzívnej lokalite s všetkými vymoženosťami hlavného mesta.

R1J9223up

Kúpelňa ostala na svojom mieste, vo výklenku v chodbe kedysi fungoval kuchynský kútik. Presunuli sme funkcie a priestor využili na šatník, pohotovostný vešiak a sedenie s botníkmi. Stena oproti vešiakom je obložená, schovali sme do nej elegantné posuvné dvere. Rozvody a inštalácie ku kuchyni sme presunuli na spoločnú stenu s kúpelňou. Kuchyňa je teraz riešená až po vybratie pod stropom, ktoré vyrovnáva vizuálne nerovnosti. Bielu farbu dvierok ozvlástňuje zelené obloženie steny a kombinácie s presklennými dvierkami. Aby bol pracovný priestor v kuchyni dostatočný, rozširili sme ho vytvorením ostrovčeka, ktorý slúži zároveň na sedenie a stolovanie. Z ostrovčeka až po strop sa dvíha knižnica vizuálne a pocitovo oddeľuje priestor obývacej časti. Ku kuchyni sme na žiadosť klientky z prednej časti od sedačky dodatočne vyrobili príručný pracovný stolík na notebook a tlačiareň.

_R1J9205up

Za ostrovom sme rozvrhli presné miesto pre rozkladaciu sedačku, nad ňou biela horizontála políc vizuálne prepája kuchyňu s oknom, zapustili sme ju na nosné pozadie tmavej antracitovej steny. Hliníkovou hranou sme dodali bielym nábytkovým hranám elegantný šmrnc a prepojili tak s ostatnými kovovými prvkami.

_R1J9218up

Stena naproti kuchynskému bloku a sedačke je v jednej línii od vstupu až po okno poňatá ako nábytková, za predsieňou sme jej žírku držali tak, aby priestor na pohyb ostal pohodlný a neprekážal kuchyni, vznikla tu malá domáca knižnica. Ďalej sme šírku úložného priestoru využili maximálne, aby obsiahla potreby šatníka pre single domácnosť. V časti oproti sedeniu je vytvorená multimediálna zóna s výklenkom na televíziou a ozvučenie, priestor nad TV je odľahčený trojicou presklených dvierok prepúšťajúcich do priestoru príjemné náladové osvetlenie, veľmi vhodné aj pri sledovaní televízie.

_R1J9213up

Interiér dostal kompletný “ lifting” podláh, stien a stropov, rozvrhli sme sadrokartónové podhľady s viacerými svetelnými okruhmi tak, aby sa dali podľa potreby prepínaťa využívať, čo je v takomto malom priestore mimoriadne dôležité. Celá plocha stropu je znížená, do nej sme zapustili bodové osvetlenie, ďalšie sme umiestnili do rampy nad knižnicou. Nad kuchynským ostrovom sme stiahli visiace bodové osvetlenie k príjemnému stolovaniu. Osvetlenie dopĺňajú svietidlá vnútri nábytkových prvkov. Vtipným prvkom podlahy je jej mozaiková časť, ktorá začina v predsieni a končí pred hranou kuchynského ostrovčeka, takže paradoxne priestor nezmenšuje ale opticky zväčšuje.

garsonka_navrhovany garsonka_povodny